Dziczyzna to mięso z dzikich zwierząt leśnych – dzika, sarny czy jelenia. Posiada wiele właściwości odżywczych, których nie posiada mięso zwierząt hodowlanych, a mimo to jest niedoceniana. W Polsce najbardziej popularna jest w regionach, gdzie myślistwo jest nadal praktykowane. Mając do wyboru mięso wieprzowe czy dziczyznę, większość z nas sięga po to pierwsze, choć to mięso z leśnych zwierząt przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia, a także urozmaica i wzbogaca kuchnię polską. Co takiego posiada w sobie mięso z dziczyzny, czego nie posiada żadne inne mięso?
BIO i EKO prosto z leśnego boru
Życie dzików, saren i jeleni płynie zgodnie z naturą – żyją na wolności, mają nieograniczoną swobodę ruchu, żywią się tym, co daje im leśna flora: leśnymi ziołami, owocami, grzybami i bukwią, nie znają stresu, sztucznych hormonów i antybiotyków, są po prostu częścią leśnego ekosystemu. Tymczasem mięso wieprzowe czy drobiowe bez względu na to, jak bardzo jest oklejone znaczkami BIO i EKO, nigdy nie będzie tak zdrowe i naturalne, jak dziczyzna. Dlaczego? Trzoda chlewna i drób, które są hodowlane, żyją w zbyt ciasnych klatkach, karmione są sztuczną paszą z GMO, stale narażone są na egzystencję w stresie poprzez przebywanie w nieodpowiedniej temperaturze, wrzasku reszty zwierząt, ciągłej nieprzyjemnej woni. Nawet sam ubój zwierząt hodowlanych i leśnych wygląda inaczej. Dzik, sarna czy jeleń, podczas prawidłowo przeprowadzonego strzału, nie odczuwa stresu ani bólu, bo nie wie, co go czeka, a śmierć przychodzi szybko. Świnia czy kura zanim umrze, transportowana jest do ubojni samochodami często nieprzystosowanymi odpowiednio do przewozu żywca, a następnie lądują w miejscu, gdzie powietrze pachnie krwią, śmiercią i strachem. Komuś może się wydawać, że to, w jaki sposób umiera zwierzę, nie ma żadnego znaczenia dla jego wartości odżywczych i
smaku, ale taka osoba jest w błędzie.
Wartości odżywcze dziczyzny – skąd się biorą?
Dziczyzna to najzdrowsze mięso dostępne na polskim rynku. Mięso to cechuje się wysoką zawartością witamin z grupy B, łatwoprzyswajalnego żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, oraz białka bogatego w aminokwasy egzogenne, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć sobie sam. Dziczyzna to ponadto mięso chude, o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Mięso z dzika, sarny czy jelenia świetnie nadaje się dla osób cierpiących na anemię, miażdżyce, nadciśnienie tętnicze, czy zagrożenie zawałem serca. Dziczyzna polecana jest także dla osób przebywających na dietach odchudzających, ponieważ jest o wiele zdrowsza od drobiu. Dzięki braku nastrzykiwań ze sztucznych hormonów i antybiotyków, oraz żywieniu się leśną florą, a nie paszą z GMO, dziczyzna nie powoduje alergii pokarmowych. Wspomniane wcześniej bezstresowe życie i śmierć zwierząt leśnych przekłada się na to, że dziczyzna to mięso kruche, chude, dobrze ukrwione, dłużej zachowuje swoją świeżość i wartości odżywcze. Warto też dodać, że mięso z dzika, sarny czy jelenia, jeśli kupione jest w pewnym miejscu, przed dopuszczeniem do sprzedaży, jest skrupulatnie przebadane weterynaryjnie.
Właściwości smakowe dziczyzny, czyli jak smakuje dzik i co przyrządzić z sarny?
Jeśli ktoś zastanawia się, jak smakuje dziczyzna, to odpowiedź jest prosta – dziczyzna smakuje lasem. Wcześniej wspomniana dieta dzików, saren i jeleni, składa się głównie z mocno aromatycznych leśnych ziół, owoców i grzybów. Aromat tych leśnych przysmaków przenika do mięsa zwierząt, co sprawia, że każde danie z dziczyzny ma swój unikalny i niepowtarzalny smak lasu, którego nie da się podrobić żadnymi przyprawami, a jedynie podkreślić odpowiednią kompozycją ziół. Wiele osób myśli, że z dziczyzny nie można przygotować zbyt wielu potraw, co nie jest prawdą. Dziczyzna to bardzo wdzięczne mięso, z którego przygotujesz wiele smakowitych dań! Dziczyznę można bowiem piec, grillować, smażyć, podduszać, wędzić, produkować z niej pyszne wyroby, takie jak kiełbasy, smalec, pasztet, a nawet można na mięsie z dzika, sarny czy jelenia ugotować sycącą i aromatyczną zupę. Ponadto smalec z dzika można dodawać do ciast, zamiast oleju czy masła, co spowoduje, że ciasto będzie miało wyjątkowo puszystą i miękką konsystencję. Dziczyzna nie jest też wcale trudniejsza w przygotowaniu niż inne mięsa. Wystarczy ją uprzednio zamarynować lub kupić już skruszoną, mrożoną, a jedyne co ograniczać nas może podczas przyrządzania potraw z dziczyzny, to nasza wyobraźnia.
Dlaczego dziczyzna jest droga?
Cena mięsa z dziczyzny jest w stu procentach adekwatna do jakości i dobrodziejstw tego rodzaju mięsa. Dziczyzna nie jest mięsem produkowanym masowo, ma o wiele więcej do zaoferowania dla naszego zdrowia i w naszej kuchni, a co za tym idzie, jest produktem nieco droższym, bo bardziej wartościowym, niż wieprzowina czy drób. Dlatego kolejnym razem, gdy staniesz w sklepie przed wyborem – dzik czy świnia – wybierz mięso z dzika. Niewiele wyższa cena zagwarantuje Ci smakowe doznania, po których zakochasz się w dziczyźnie na zawsze.
Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net