Dziczyzna to mięso z dzikich zwierząt leśnych – dzika, sarny czy jelenia. Posiada wiele właściwości odżywczych, których nie posiada mięso zwierząt hodowlanych, a mimo to jest niedoceniana. W Polsce najbardziej popularna jest w regionach, gdzie myślistwo jest nadal praktykowane. Mając do wyboru mięso wieprzowe czy dziczyznę, większość z nas sięga po to pierwsze, choć to mięso z leśnych zwierząt przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia, a także urozmaica i wzbogaca kuchnię polską. Co takiego posiada w sobie mięso z dziczyzny, czego nie posiada żadne inne mięso?

BIO i EKO prosto z leśnego boru

Życie dzików, saren i jeleni płynie zgodnie z naturą – żyją na wolności, mają nieograniczoną swobodę ruchu, żywią się tym, co daje im leśna flora: leśnymi ziołami, owocami, grzybami i bukwią, nie znają stresu, sztucznych hormonów i antybiotyków, są po prostu częścią leśnego ekosystemu. Tymczasem mięso wieprzowe czy drobiowe bez względu na to, jak bardzo jest oklejone znaczkami BIO i EKO, nigdy nie będzie tak zdrowe i naturalne, jak dziczyzna. Dlaczego? Trzoda chlewna i drób, które są hodowlane, żyją w zbyt ciasnych klatkach, karmione są sztuczną paszą z GMO, stale narażone są na egzystencję w stresie poprzez przebywanie w nieodpowiedniej temperaturze, wrzasku reszty zwierząt, ciągłej nieprzyjemnej woni. Nawet sam ubój zwierząt hodowlanych i leśnych wygląda inaczej. Dzik, sarna czy jeleń, podczas prawidłowo przeprowadzonego strzału, nie odczuwa stresu ani bólu, bo nie wie, co go czeka, a śmierć przychodzi szybko. Świnia czy kura zanim umrze, transportowana jest do ubojni samochodami często nieprzystosowanymi odpowiednio do przewozu żywca, a następnie lądują w miejscu, gdzie powietrze pachnie krwią, śmiercią i strachem. Komuś może się wydawać, że to, w jaki sposób umiera zwierzę, nie ma żadnego znaczenia dla jego wartości odżywczych i

Czym jest dziczyzna i dlaczego jest taka dobra?

 

smaku, ale taka osoba jest w błędzie.

Wartości odżywcze dziczyzny – skąd się biorą?

Dziczyzna to najzdrowsze mięso dostępne na polskim rynku. Mięso to cechuje się wysoką zawartością witamin z grupy B, łatwoprzyswajalnego żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, oraz białka bogatego w aminokwasy egzogenne, których organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć sobie sam. Dziczyzna to ponadto mięso chude, o niskiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Mięso z dzika, sarny czy jelenia świetnie nadaje się dla osób cierpiących na anemię, miażdżyce, nadciśnienie tętnicze, czy zagrożenie zawałem serca. Dziczyzna polecana jest także dla osób przebywających na dietach odchudzających, ponieważ jest o wiele zdrowsza od drobiu. Dzięki braku nastrzykiwań ze sztucznych hormonów i antybiotyków, oraz żywieniu się leśną florą, a nie paszą z GMO, dziczyzna nie powoduje alergii pokarmowych. Wspomniane wcześniej bezstresowe życie i śmierć zwierząt leśnych przekłada się na to, że dziczyzna to mięso kruche, chude, dobrze ukrwione, dłużej zachowuje swoją świeżość i wartości odżywcze. Warto też dodać, że mięso z dzika, sarny czy jelenia, jeśli kupione jest w pewnym miejscu, przed dopuszczeniem do sprzedaży, jest skrupulatnie przebadane weterynaryjnie.

Właściwości smakowe dziczyzny, czyli jak smakuje dzik i co przyrządzić z sarny?

Jeśli ktoś zastanawia się, jak smakuje dziczyzna, to odpowiedź jest prosta – dziczyzna smakuje lasem. Wcześniej wspomniana dieta dzików, saren i jeleni, składa się głównie z mocno aromatycznych leśnych ziół, owoców i grzybów. Aromat tych leśnych przysmaków przenika do mięsa zwierząt, co sprawia, że każde danie z dziczyzny ma swój unikalny i niepowtarzalny smak lasu, którego nie da się podrobić żadnymi przyprawami, a jedynie podkreślić odpowiednią kompozycją ziół. Wiele osób myśli, że z dziczyzny nie można przygotować zbyt wielu potraw, co nie jest prawdą. Dziczyzna to bardzo wdzięczne mięso, z którego przygotujesz wiele smakowitych dań! Dziczyznę można bowiem piec, grillować, smażyć, podduszać, wędzić, produkować z niej pyszne wyroby, takie jak kiełbasy, smalec, pasztet, a nawet można na mięsie z dzika, sarny czy jelenia ugotować sycącą i aromatyczną zupę. Ponadto smalec z dzika można dodawać do ciast, zamiast oleju czy masła, co spowoduje, że ciasto będzie miało wyjątkowo puszystą i miękką konsystencję. Dziczyzna nie jest też wcale trudniejsza w przygotowaniu niż inne mięsa. Wystarczy ją uprzednio zamarynować lub kupić już skruszoną, mrożoną, a jedyne co ograniczać nas może podczas przyrządzania potraw z dziczyzny, to nasza wyobraźnia.

Czym jest dziczyzna i dlaczego jest taka dobra?

 

Dlaczego dziczyzna jest droga?

Cena mięsa z dziczyzny jest w stu procentach adekwatna do jakości i dobrodziejstw tego rodzaju mięsa. Dziczyzna nie jest mięsem produkowanym masowo, ma o wiele więcej do zaoferowania dla naszego zdrowia i w naszej kuchni, a co za tym idzie, jest produktem nieco droższym, bo bardziej wartościowym, niż wieprzowina czy drób. Dlatego kolejnym razem, gdy staniesz w sklepie przed wyborem – dzik czy świnia – wybierz mięso z dzika. Niewiele wyższa cena zagwarantuje Ci smakowe doznania, po których zakochasz się w dziczyźnie na zawsze.

Czym jest dziczyzna i dlaczego jest taka dobra?

Czym jest dziczyzna i dlaczego jest taka dobra?

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://lesniczowka.net


Leave a Reply


Wątpliwości lub pytania?

Zobacz nasz obszar wsparcia, w którym znajdziesz pytania zadawane przez naszych klientów, na które odpowiedział zespół SeventhQueen. Lorem ipsum, Lorem ipsum

Napisz
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA

 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry