Salony pogrzebowe mogą zaoferować wiele, różnego rodzaju usług. Oprócz działalności w zakresie wyprawiania pogrzebów, która wydaje się być oczywistą, zakłady proponują również: ekshumacje, kremacje lub transport zmarłych. Czynności te w zakresie usług cmentarnych mają również spore znaczenie.
Usługi pogrzebowe – niezbędne informacje
Zdarza się, że szczątki osób zmarłych, z różnych powodów muszą zostać odkryte, wydobyte czasem poddane dodatkowym badaniom, po czym trafią w docelowe miejsce wiecznego spoczynku. Cały proces nosi miano ekshumacji.
Aby w ogóle móc dokonać wydobycia szczątków lub zwłok, należy uzyskać zgodę Państwowej Inspekcji Sanitarnej (sanepid), na terenie działania której, grób do ekshumacji się znajduje. Jeżeli od momentu dokonania pochówku nie minęło 20 lat, sanepid może wyznaczyć swojego przedstawiciela, aby był obecny i nadzorował właściwy sposób wykonania ekshumacji. Następnym krokiem, jaki należy podjąć jest uzyskanie kolejnej zgody. Tym razem wystawia ją zarząd cmentarza, na który mają być przeniesione szczątki. Zakłady pogrzebowe, oferujące wykonanie kremacji, najczęściej kompleksowo załatwią wszelkie zgody.
Profesjonalni pracownicy zawsze przestrzegają zaleceń służb sanitarnych, ponadto posiadają i stosują odpowiedni sprzęt, taki jak skrzynki ekshumacyjne i trumny. Zakłady pogrzebowe, które podejmują się wykonania ekshumacji prawie zawsze oferują również przewóz zmarłych na przykład między miastami.
Przewóz zmarłych, kto może wykonać?
Transport zmarłych wykonywać mogą jedynie firmy, które uzyskały specjalne pozwolenie na wprowadzenie takiej usługi. Wykluczone jest przewożenie ciała samodzielnie w samochodzie. Wyjątek może dotyczyć przewozu przez rodzinę urny z prochami. Wydawanie zaświadczeń i pozwoleń do przewozu szczątków osób zmarłych jest uwarunkowane specjalnymi wymaganiami sanitarnymi i technicznymi. Ważne jest określenie przyczyny śmierci. Do transportu wystarczy akt zgonu. Zdarza się, że wymagane jest także pisemne poświadczenie, które wykluczy chorobę zakaźną jako przyczynę zgonu.
Na szczęście, podobnie jak w przypadku organizowania pogrzebu i wszelkich jego aspektów, tak i przy transporcie zmarłych, nie ma potrzeb zajmowania się szczegółami osobiście. Salony pogrzebowe uwzględniają załatwienie tych spraw już w swojej ofercie.
Kremacje – spopielanie ciała a zasady wiary
Ceremonie kremacyjne to inaczej pogrzeb urny zawierającej prochy osoby zmarłej. Ten sposób pochówku zyskuje na popularności, także i w naszym kraju. Warto nadmienić, że kremacja jest sposobem dozwolonym przez wiele kultur i wyznań. Religia chrześcijańska zaakceptowała sposób kremacji jako zgodny z Prawem Kanonicznym, według którego dla Bożej wszechmocy nie ma różnicy między wskrzeszeniem ciała pogrzebanego i poddanego kremacji. Należy jednak zaznaczyć, że Kościół uznaje kremację pod warunkiem, że jej wybór nie nastąpił z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.
Kremacja przebiega w taki sposób, że ciało umieszcza się w trumnie kremacyjnej, może być drewniana lub tekturowa, a następnie poddawana jest działaniu temperatury sięgającej 1200 °C. Uzyskane podczas spopielania prochy, składa się w urnie oraz sporządza się pisemne świadectwo kremacji. Urnę z prochami należy złożyć w grobie lub specjalnej niszy ściennej – kolumbarium. Polskie prawo zabrania rozsypywania prochów. Nieprzestrzeganie tego może podlegać karze.
Profesjonalny zakład pogrzebowy i jego oferta
Wszystkie wymienione prace w zakresie pogrzebowym i cmentarnym, oferowane przez profesjonalistów z branży funeralnej wykonane zostaną zgodnie z prawem oraz obyczajem. Warto wybrać właściwy zakład pogrzebowy, a nie będziecie musieli Państwo załatwiać formalności osobiście. O wszystko zadba obsługa salonu.