Kołowe rozściełacze asfaltu, nazywane również układarkami, to sprzęt niezbędny w czasie prac drogowych. Czy są to urządzenia mobilne? Czy można je swobodnie przemieszczać między różnymi miejscami realizacji inwestycji? W poniższym artykule omówimy te kwestie szczegółowo, aby lepiej zrozumieć charakterystykę tych maszyn budowlanych.

Czy rozściełacz może poruszać się po drogach jak zwykły pojazd?

Kołowe rozściełacze asfaltu, nazywane też układarkami asfaltu to urządzenia konstrukcyjnie przeznaczone do układania warstw asfaltu na różnych nawierzchniach. Charakteryzują się one większą manewrowością niż ich gąsienicowe odpowiedniki, co pozwala na wykorzystanie ich w trudniejszych warunkach terenowych i w miejscach o ograniczonym dostępie. Mimo że kołowe rozściełacze asfaltu są wyposażone w koła, to nie można ich traktować jak zwykłe pojazdy drogowe.

Poruszanie się po drogach publicznych dla tych maszyn jest ograniczone ze względu na ich niewielką prędkość – która wynika z konieczności precyzyjnego układania asfaltu. Dodatkowo, rozściełacze są zwykle ciężkimi maszynami o dużym nacisku na oś, co może prowadzić do przekroczenia dopuszczalnych wartości na niektórych drogach. W praktyce oznacza to, że rozściełacze najczęściej muszą być przewożone na specjalnych lawetach lub podwoziach niskopodwoziowych, zwłaszcza na długich dystansach. To jednak nie zmienia faktu, że są one  mobilnymi maszynami drogowymi, które mogą być stosowane na różnych placach budowy. Szeroki wybór układarek i innych maszyn drogowych znajdziemy w ofercie firmy Bellator na stronie bellator-mb.pl.

Kiedy warto zdecydować się na kołowy rozściełacz asfaltu?

Decyzja o wyborze kołowego rozściełacza asfaltu zamiast gąsienicowego może być podyktowana kilkoma czynnikami. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na możliwość szybszego przemieszczania się po terenie budowy oraz łatwiejszego dostosowania do warunków terenowych, co daje większą swobodę działania w przypadku różnych typów inwestycji.

Kołowe rozściełacze asfaltu są również zazwyczaj lżejsze od gąsienicowych, co może mieć wpływ na mniejsze uszkodzenia podłoża oraz na mniejsze zużycie paliwa podczas transportu. W przypadku projektów, które wymagają częstego przemieszczania się maszyny między placami budowy, wszelkie oszczędności oraz zyskane dzięki większej mobilności mogą wpłynąć pozytywnie na ogólną efektywność realizacji inwestycji.

Warto również wspomnieć o wynajmie układarek kołowych, który może pozwolić na korzystanie z najlepszej dostępnej technologii bez konieczności ponoszenia dużych kosztów zakupu. Decyzja o wynajmie może być szczególnie korzystna dla firm budowlanych oraz inwestorów, którzy potrzebują tych maszyn tylko przez ograniczony czas lub którym brakuje doświadczenia w obsłudze takiego sprzętu.

 


Leave a Reply


Wątpliwości lub pytania?

Zobacz nasz obszar wsparcia, w którym znajdziesz pytania zadawane przez naszych klientów, na które odpowiedział zespół SeventhQueen. Lorem ipsum, Lorem ipsum

Napisz
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA

 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry