Pogrzeb świecki wybierany jest zazwyczaj przez rodzinę zmarłego, który był niewierzący bądź z jakiegokolwiek powodu zażyczył sobie ceremonii pozbawionej elementów religijnych. Nierzadko z tej opcji korzystają również rodziny zmarłego, który był innego wyznania. Co więcej, bliscy, uczestnicząc w ostatnim pożegnaniu tego rodzaju, już wiedzą, że taka forma pogrzebu jest równie podniosła, intymna i pozwala godnie uczcić życie bliskiego.

Jednak w jaki sposób zorganizować pogrzeb świecki? Czym jeszcze różni się on od pożegnania o charakterze religijnym i o czym warto pamiętać? Poniżej kilka wskazówek.

Pogrzeb świecki a religijny

W trakcie pogrzebu świeckiego nie pojawiają się żadne elementy związane z religią, jakimkolwiek wyznaniem. Żałobnicy nie uczestniczą w mszy świętej w kościele, a ceremonii nie przewodzi kapłan. Wybierana trumna czy urna są pozbawione charakterystycznych zdobień religijnych, takich jak np. krzyż.

Trzeba również wiedzieć, że w przypadku pogrzebu świeckiego zmarły jest chowany na cmentarzu komunalnym. Pochówek na cmentarzu parafialnym jest możliwy tylko w wyjątkowych przypadkach i przy udzieleniu zgody. Dzieje się tak np. wtedy, gdy na cmentarzu komunalnym nie ma miejsca na nowy nagrobek.

Mistrz Ceremonii zamiast kapłana

Ceremonii o charakterze świeckim przewodzi Mistrz Ceremonii. W tej roli występuje osoba, która cechuje się umiejętnością rozmowy, empatycznym podejściem, ale i jest w stanie przygotować oraz wygłosić stosowną mowę. Taką usługę można znaleźć w coraz większej liczbie domów pogrzebowych – np. w ofercie ze strony https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Rozmowa z Mistrzem Ceremonii i przygotowanie mowy pożegnalnej, owocują bardzo indywidualnym i emocjonalnym charakterem pogrzebu. Rodzina może dodatkowo zdecydować się na oprawę audiowizualną, puszczenie w tle ulubionych utworów muzycznych zmarłej osoby czy też wyświetlenie prezentacji, która składa się z wybranych fotografii. Pod względem tego, jak ma zostać przeprowadzona cała ceremonia, panuje zatem dość duża dowolność – w przeciwieństwie do pogrzebu religijnego, którego ramy są dość sztywne i mocno określone.

Formalności, które należy załatwić

Rodzina zmarłego, która decyduje się na pogrzeb świecki, zgłasza taką chęć w wybranym zakładzie pogrzebowym. Na wybranym cmentarzu komunalnym odbywa się zaś spotkanie z zarządcą nekropolii, aby wnieść stosowane opłaty, dokonać wyboru miejsca pochówku, ale i zadecydować o dacie czy godzinie pogrzebu.

Wybór ubrania dla zmarłego, trumny lub urny i innych detali

Pod względem wyboru ubrania dla zmarłego, trumny lub urny, decyzji o tradycyjnym pochówku bądź kremacji rodzina ma takie same opcje, jak w przypadku ceremonii o charakterze religijnym. Główna różnica to wspomniany wcześniej brak zdobień i innych elementów religijnych.

Jeśli zaś pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, problemy z wyborem, pomocą służą pracownicy wybranego zakładu pogrzebowego. Stają się oni więcej niż pracownikami, bo osobistą pomocą na każdym etapie tego trudnego dla rodziny czasu.


Leave a Reply


Wątpliwości lub pytania?

Zobacz nasz obszar wsparcia, w którym znajdziesz pytania zadawane przez naszych klientów, na które odpowiedział zespół SeventhQueen. Lorem ipsum, Lorem ipsum

Napisz
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA

 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry