Co powinien zawierać wniosek o naprawę szkód górniczych?

W przypadku wystąpienia szkód spowodowanych działalnością górniczą właściciele nieruchomości lub gruntów mają prawo do wystąpienia z wnioskiem o ich naprawę. W Polsce istnieje wiele obszarów, na których działalność górnicza może wpływać na stan budynków, infrastruktury czy środowiska naturalnego. Dlatego istotne jest poznanie procedury, która umożliwi właściwe ubieganie się o rekompensatę za poniesione straty. Przedstawiamy ją w artykule.

Etap I – zgłoszenie szkody górniczej

Pierwszym krokiem w procesie uzyskania odszkodowania za szkodę górniczą jest zgłoszenie szkody, które należy złożyć niezwłocznie po stwierdzeniu uszkodzenia, aby nie stracić prawa do roszczeń. Szkody górnicze ulegają bowiem przedawnieniu – ich ważność upływa po pięciu latach od zauważenia.

Warto również pamiętać, że za zgłoszenie szkody odpowiedzialny jest poszkodowany, który powinien dostarczyć niezbędnych informacji oraz dokumentów potwierdzających zdarzenie. W tym celu najlepiej skonsultować się ze specjalistą w dochodzeniu odszkodowań za szkody górnicze, takim jak Kompensata, by mieć pewność, że dokument będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy.

Etap II – przygotowanie wniosku o naprawę szkód górniczych

Po zgłoszeniu szkody należy przygotować wniosek o jej naprawę. Wniosek taki powinien zawierać następujące elementy, które posłużą organom administracji do prawidłowego rozpatrzenia sprawy i przyznania odszkodowania:

  • dane osobowe wnioskodawcy,
  • opis zdarzenia,
  • wykaz szkód,
  • dowody potwierdzające szkodę.

Co więcej, wniosek powinien również wskazywać podmiot odpowiedzialny za szkodę górniczą, czyli przedsiębiorcę prowadzącego działalność górniczą, na terenie której doszło do zdarzenia.

Etap III – złożenie wniosku i postępowanie administracyjne

Wniosek o naprawę szkód górniczych należy złożyć w formie pisemnej w Urzędzie Marszałkowskim właściwym dla miejsca wystąpienia szkody. Termin na złożenie wniosku wynosi 5 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz ustalił podmiot odpowiedzialny za jej wyrządzenie. Przekroczenie tego terminu może skutkować utratą prawa do roszczeń.

W przypadku trudności z określeniem winowajcy warto skonsultować się z organami administracji czy innymi specjalistami z zakresu prawa górniczego. Po złożeniu wniosku o odszkodowanie za szkody górnicze rozpoczyna się postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie zasadności roszczeń oraz wysokości ewentualnego odszkodowania. W trakcie postępowania organy administracji mogą wymagać dodatkowej dokumentacji, wyjaśnień czy ekspertyz, dlatego warto być dobrze przygotowanym i śledzić bieżący stan sprawy.

 

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA STWÓRZ NOWE KONTO

 
×
STWÓRZ KONTO MASZ JUŻ KONTO ?
 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry