Czy kremację można wykonać w obrządku katolickim?

Zmiany zachodzące w ostatnich latach sprawiły, że kremacja stała się coraz częściej wybieranym sposobem pochówku. Dziś są nią zainteresowane również osoby religijne, które nierzadko obawiają się, czy nie stoi ona w sprzeczności z wyznawanymi zasadami. Dotyczy to zwłaszcza członków dominującego w naszym kraju Kościoła rzymskokatolickiego. Istnieją jednak dokumenty kościelne, które bardzo jasno prezentują oficjalne stanowisko w tym zakresie.

Co trzeba wiedzieć o spopielaniu zwłok?

Z roku na rok coraz więcej osób jest zainteresowanych możliwością spopielenia swoich zwłok, a liczba przeznaczonych do ich pochowania kwater czy to w formie niewielkich grobów ziemnych czy klasycznych kolumbariów stale się zwiększa. Obecnie większość dobrych firm zajmujących się przygotowaniem pochówków oferuje również możliwość kremacji. W Lublinie taka opcja jest dostępna w Domu Pogrzebowym Hades. Warto pamiętać, że proces spopielana zachodzi w wysokiej temperaturze i polega na rozkładzie termicznym ciała, którego pozostałości w postaci prochów są składane do szczelnie zamykanej urny. Musi ona następnie zostać przewieziona na cmentarz, gdzie jest umieszczana w grobie lub niszy.

Spopielanie zwłok a Kościół katolicki

Od Soboru Watykańskiego II kremacja jest w Kościele katolickim dopuszczalną formą pochówku. Znajduje to potwierdzenie w zapisach Kodeksu Prawa Kanonicznego wydanego podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Takie stanowisko zostało też zamieszczone w choćby Liście pasterskim Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu (w przypadku kremacji), przyjętym na 356. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Przemyślu. Jasne stanowisko w tej sprawie jest też opublikowane jako instrukcja watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary „Ad resurgendum cum Christo”. Wyjaśnia ona, że spopielenie zwłok może mieć miejsce, jeśli „wybór ten nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła»”. Choć regułą jest, że msza pogrzebowa w przypadku kremacji powinna odbyć się przed nią, to w sytuacji, gdy osoby chcące wziąć udział w pogrzebie muszą przybyć z daleka, możliwe jest odprawienie stosownej ceremonii już nad urną, tak, jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Zakład Pogrzebowy Hades z Lublina oferuje przygotowanie pochówków tradycyjnych oraz z kremacją, a także kompleksową obsługę uroczystości.

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA STWÓRZ NOWE KONTO

 
×
STWÓRZ KONTO MASZ JUŻ KONTO ?
 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry