Jak przygotować i wygłosić mowę pogrzebową dla mamy?

Coraz więcej osób podczas pożegnania swoich bliskich decyduje się na wygłoszenie mowy pożegnalnej. Dzięki temu możliwe jest podziękowanie zgromadzonym, a także podkreślenie, że wspomnienie o bliskiej osobie na zawsze pozostanie w sercach wszystkich jej bliskich. Na wygłoszenie laudacji pogrzebowej nierzadko decydują się dzieci podczas pożegnania swojej mamy. Co powinno znaleźć się w takiej mowie?

Co powinna zawierać mowa pogrzebowa dla mamy?

Przede wszystkim warto pamiętać, że przemowa pogrzebowa dla mamy to wyraz miłości i szacunku wobec zmarłej, a także podziękowanie za wspólnie spędzone lata. Dlatego ważne jest, by skupić się na tym, jaka była mama – na jej osobowości, wartościach, które wyznawała oraz na rolach, jakie pełniła w życiu swoim oraz innych osób.

Można zacząć od refleksji na temat tego, co sprawia, że była ona wyjątkowa – czy charakteryzowała się niezwykłą energią, troską o innych czy może cierpliwością i mądrością? Ważnym elementem mowy pogrzebowej są także wspomnienia z życia zmarłej osoby. Warto opowiedzieć o chwilach, które dla rodziny były szczególnie ważne lub wzruszające – to pomoże przybliżyć słuchaczom sylwetkę mamy oraz pozwoli na chwilę zadumy nad tym, jak wiele znaczyła dla jej dzieci. Możesz również wspomnieć o tym, co lubiła robić, czym zajmowała się zawodowo oraz opowiedzieć o jej pasjach i zainteresowaniach.

Wygłoszenie mowy pogrzebowej dla mamy

Wygłoszenie mowy pogrzebowej podczas pożegnania na cmentarzu może dla wielu osób być znacznym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że w tym momencie możesz sobie pozwolić na wyrażenie emocji towarzyszących temu wydarzeniu – nawet jeśli będziesz płakać czy Twój głos zacznie drżeć, pamiętaj, że to naturalne. Nikt nie będzie tego oceniał. Najważniejsze jest jednak, aby przed wygłoszeniem mowy pogrzebowej przygotować się do tego – warto wcześniej przeczytać ją kilkakrotnie, a w razie potrzeby – poprosić o wsparcie kogoś ze swoich bliskich. Rady udzielić mogą też osoby zajmujące się organizacją pogrzebów, m.in. z zakładu pogrzebowego “Concordia”.

Wartość przemówienia leży nie tylko w słowach, lecz także w tym, że wygłaszają je osoby najbliższe zmarłemu. Wygłaszając mowę dla mamy, pamiętaj o tym, że celem tego przemówienia jest uczczenie pamięci zmarłej oraz wsparcie osób zrozpaczonych stratą. W związku z tym warto zawrzeć w niej również słowa otuchy i pocieszenia dla siebie oraz innych uczestników ceremonii. To ważny gest dla wszystkich zgromadzonych.

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA STWÓRZ NOWE KONTO

 
×
STWÓRZ KONTO MASZ JUŻ KONTO ?
 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry