Coraz więcej osób podczas pożegnania swoich bliskich decyduje się na wygłoszenie mowy pożegnalnej. Dzięki temu możliwe jest podziękowanie zgromadzonym, a także podkreślenie, że wspomnienie o bliskiej osobie na zawsze pozostanie w sercach wszystkich jej bliskich. Na wygłoszenie laudacji pogrzebowej nierzadko decydują się dzieci podczas pożegnania swojej mamy. Co powinno znaleźć się w takiej mowie?
Spis Treści
Co powinna zawierać mowa pogrzebowa dla mamy?
Przede wszystkim warto pamiętać, że przemowa pogrzebowa dla mamy to wyraz miłości i szacunku wobec zmarłej, a także podziękowanie za wspólnie spędzone lata. Dlatego ważne jest, by skupić się na tym, jaka była mama – na jej osobowości, wartościach, które wyznawała oraz na rolach, jakie pełniła w życiu swoim oraz innych osób.
Można zacząć od refleksji na temat tego, co sprawia, że była ona wyjątkowa – czy charakteryzowała się niezwykłą energią, troską o innych czy może cierpliwością i mądrością? Ważnym elementem mowy pogrzebowej są także wspomnienia z życia zmarłej osoby. Warto opowiedzieć o chwilach, które dla rodziny były szczególnie ważne lub wzruszające – to pomoże przybliżyć słuchaczom sylwetkę mamy oraz pozwoli na chwilę zadumy nad tym, jak wiele znaczyła dla jej dzieci. Możesz również wspomnieć o tym, co lubiła robić, czym zajmowała się zawodowo oraz opowiedzieć o jej pasjach i zainteresowaniach.
Wygłoszenie mowy pogrzebowej dla mamy
Wygłoszenie mowy pogrzebowej podczas pożegnania na cmentarzu może dla wielu osób być znacznym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że w tym momencie możesz sobie pozwolić na wyrażenie emocji towarzyszących temu wydarzeniu – nawet jeśli będziesz płakać czy Twój głos zacznie drżeć, pamiętaj, że to naturalne. Nikt nie będzie tego oceniał. Najważniejsze jest jednak, aby przed wygłoszeniem mowy pogrzebowej przygotować się do tego – warto wcześniej przeczytać ją kilkakrotnie, a w razie potrzeby – poprosić o wsparcie kogoś ze swoich bliskich. Rady udzielić mogą też osoby zajmujące się organizacją pogrzebów, m.in. z zakładu pogrzebowego “Concordia”.
Wartość przemówienia leży nie tylko w słowach, lecz także w tym, że wygłaszają je osoby najbliższe zmarłemu. Wygłaszając mowę dla mamy, pamiętaj o tym, że celem tego przemówienia jest uczczenie pamięci zmarłej oraz wsparcie osób zrozpaczonych stratą. W związku z tym warto zawrzeć w niej również słowa otuchy i pocieszenia dla siebie oraz innych uczestników ceremonii. To ważny gest dla wszystkich zgromadzonych.