Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich pytanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze a jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim znacznie możesz przeczytać w tym materiale), a jeszcze o dużych, kontrolowanych i przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco a kolejnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Wtedy przeszli i zazwyczaj są najwięksi gracze na zbycie czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się z tego zbytu a ich Standard Oil, jakie zostało rozłożone na mniejsze firmy, wśród których stanowi też Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy ostatnie światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (natomiast ich rozwój został zmniejszony z różnych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w bieżącym czasie Azerbejdżan także masa innych. Istnienie tak ważnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą korzystać więcej inwestorzy indywidualni. Oczywiście nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, skoro nie maja do niej dostępu, a mogą zarabiać oczekując na obecnym sektorze za pomocą różnego sposobie instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, tak jak przynajmniej w sukcesu złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt popularna w kontakcie do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej mieć. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli mniej dużo dolara za litr paliwa. To nazywa, że w sukcesu wzrostu wartości paliwa (na ważnym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za jakiś miany litr paliwa, czy w sukcesu 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu oraz możliwości kupna a sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niskich częściach). To szkoli, że wkładanie w realną ropę naftową z punktu widzenia inwestora jednego jest niemożliwe, a nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, to także tak inwestycja taka byłaby doskonale nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z pomocą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i sposoby ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to dział ze powodu na ciężar. Zaleca się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową różni się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyk siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyk siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na budowę parafiny poleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie największe na rynkach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana i jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowy siarki na stanie 0,24% – stanowi obecne ropa bardzo szerokiej klasie, z której wydobywa się najogromniejszą ilość benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych umieszczonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, poruszających się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje obecne ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z zmiany średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Samym z najczęstszych środków na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów finansowych jest kupno jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których znacznie możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo ważną zaletą inwestowania w ETF-y z prezentacją na rynek ropy naftowej jest praktycznie nieograniczona płynność, gdyż są one księgowane na największych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wziąć z dźwigni finansowej, co pozwoli na znacznie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest droga korzystania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy wymieniać swoją rolę ze prostych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to natomiast będzie wymagać większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Dobrych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y świadczone przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze wziąć z tego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy wstęp do jakiegoś z najszerszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe i opcje na czarne złoto. Że stanowi obecne drugi instrument, jakiego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Dobrych w Stolicy, choćbyśmy bardzo chcieli je odkryć. Na szczęście giełda toż nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można pobrać na własnych giełdach, także za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub bądź w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby zdobyć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych leczących na rodzimym rynku, ale można je zakupić tylko za pośrednictwem giełdy. Należy przecież mieć, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą ceną za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a poza stosują one przed inwestorem o moc większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jedynym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo częste i wcale łatwe w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których znacznie możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których ceną bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Pewno stanowi obecne najłatwiejsza, najmocniejsza a indywidualna z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form grze na ropie naftowej.

Zaletą takiego podejścia są i bardzo małe wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na rodzimym rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto zawsze nosić na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zleceń są bardzo zróżnicowane, natomiast w klubu z obecnym przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest bogatym sprzętem do czystej grze w krótkim czy średnim terminie, ale z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania swojego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy naturalne i jeszcze to piękniejsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz pełnego innego, co podgrzewa treść a czym oddychamy w szerszych miastach), a jeszcze postęp na zbycie samochodów elektrycznych również (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pany denerwowali się, że ropa się wykona plus będzie przedmiot, a teraz przejawia się, że ropa skąd się nie kończy, ale jej czas gdy daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to dokładnie spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek ruchu jest identyczny z obecnym, co oczekuje ten sektor może jeszcze w ostatnim półwieczu. Bolesny koniec.

To wynik niniejszego materiału, ale dopiero początek Twojej przygody z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, kiedy Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najskuteczniejszy droga, aby sprawdzić zdobytą wiedzę w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
Concerns or questions?

See our support area where you can find questions asked by our clients and answered by the SeventhQueen team. Lorem ipsum lorem ipsum

SEE SUPPORT AREA
NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

NEWSLETTER SIGNUP

By subscribing to our mailing list you will always be update with the latest news from us.

ZALOGUJ SIĘ DO SWOJEGO KONTA STWÓRZ NOWE KONTO

 
×
STWÓRZ KONTO MASZ JUŻ KONTO ?
 
×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Idź do góry

0
Would love your thoughts, please comment.x